Komunitní plánování sociálních služeb Celorepublikový projekt “Zajištění místní a typové dostupnosti sociálních služeb”

A jaká „netradiční“ řešení používáte vy ?

17.1.2024
přečteno 1815x

Sociální služby nejsou ostrovem. Hledejme společně souvislosti s ostatními oblastmi života obce a jednotlivců. Otevíráme diskusi jako studnici dobrých příkladů, netradičních řešení a nových pohledů.

Schopnost najít dobré a efektivní řešení zjištěného problému významně ovlivňuje fázi formulace cílů, opatření a jednotlivých projektů plánování sociálních služeb. Je důležité uvažovat o řešeních v širších souvislostech života komunity. Všechny oblasti se navzájem podmiňují a doplňují. Mít k dispozici širokou škálu inspirativních a netradičních řešení konkrétních problémů je jednou z možností podpory kvality výsledků komunitního plánování sociálních služeb.
 
V diskusním fóru na těchto stránkách můžete najít příspěvek Hany Chalupské z brněnské organizace ČSOP Veronica (www.veronica.cz), která připomíná možnost propojování sociálních a ekologických aktivit: „Ve Vídni je z evropských fondů financován projekt podpory zaměstnanosti tím, že ve sběrném dvoře jsou zaměstnáni na půl roku až rok dlouhodobě nezaměstnaní. Naučí se tam recyklovat to, co lze ještě použít, zasvětí se do elektrických a elektronických systémů a následně naleznou snadněji zaměstnání.“ Paní Chalupská dále informuje o snahách o propojení domů s pečovatelskou službou s útulky a stanicemi pro hendikepované živočichy. Senioři tak mohou s péčí o zvířata pomáhat a dostávají se do kontaktu také s dětmi, které útulek navštěvují.
 
V Novém Městě na Moravě již před lety vyčlenili v rámci domu s pečovatelskou službou několik bytů pro mladé rodiny s dětmi. Zkušenosti, které tím získali, vyvracejí představu, že senioři chtějí „mít svůj klid“. V tomto případě naopak došlo k postupnému sblížení tří generací v přirozené soužití. Všichni se tradičně scházejí k příležitostným svátkům a akcím. První kontakty navazovali spíše senioři s lidmi v produktivním věku prostřednictvím dětí. Senioři jsou díky kontaktům motivováni k aktivnímu projevu, děti a osoby mladšího věku mohou vnímat stáří ve všech jeho podobách. Senioři mohou vypomoci s pohlídáním dětí, dospělí naopak s nákupy, úklidem, drobnými opravami apod. Tím se samozřejmě šetří i náklady na potřebnou pečovatelskou službu, údržbáře apod., zlepšuje se možnost dospělých docházet do zaměstnání a tím i více přispívat do veřejných rozpočtů. Seniorům je prodlužován jejich aktivní život, což velmi pravděpodobně přispívá i k jejich lepšímu zdravotnímu stavu, tj. méně se zatěžuje zdravotnictví.
 
V jednom venkovském mikroregionu s centrálním malým městem řešili starostové malých obcí stížnosti starších obyvatel na špatné dopravní spojení do města v časech, kdy jsou ordinační hodiny praktických lékařů a lékáren. Společná diskuse a analýza dostupných lidských, materiálních i finančních zdrojů přinesla zajímavý návrh na řešení. Záměr předpokládá nákup 9-ti místné dodávky, která bude zajišťovat dle požadavku dopravu v rámci mikroregionu, případnou dovážku obědů do vzdálenějších míst a také přepravu v rámci samotného centrálního města. Bude tak zřízeno nové pracovní místo s podporou úřadu práce a využity současné dotační možnosti, které podobný nákup umožňují. Zároveň bude zefektivněna stávající pečovatelská služba, která do vzdálenějších míst nebude muset vozit „jen“ obědy. Dopravu budou moci využít i fungující seniorské kluby pro své víkendové, výletní aktivity. To rozšíří jejich činnost.
 
Zajímavým způsobem je možné řešit i samotný proces komunitního plánování sociálních služeb. Například v Týně nad Vltavou a v Českém Krumlově spolupracovali při zjišťování architektonických bariér se dvěma vozíčkáři. Ti se pokoušeli „na vlastní kůži“ mapovat dostupnost jednotlivých objektů, ulic a částí města na invalidním vozíku. Vznikl tak poměrně přesný soupis a přehled zjištěných bariér včetně zasvěcených návrhů na jejich odstranění. V Týně nad Vltavou z tohoto snažení vznikl informační videopořad „Vozíčkář na zkušené“, který byl dále šířen ve školách, úřadech, mezi obyvateli města apod.
 
A jaká „netradiční“ řešení používáte vy? Podělte se, s námi o ně, napište nám je. Zeptejte se ostatních, jak by řešili váš specifický sociální problém? Své příspěvky, prosím, přidávejte do otevřené diskuse k tomuto článku.

zpět

Komentáře

Nová léčebná možnost u erektilní dysfunkce – generický tadalafil Spektrum přípravků k léčbě erektilní dysfunkce u dospělých mužů se rozšiřuje o Tadalafil Teva

Žádné příspěvky






 
 

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)

Opiš 5 znaků z obrázku. Možné znaky: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F.


© 2024 Webarium, s.r.o.